Akbelen’i yok eden Limak’ın Yönetim Kurulu Başkanı ‘çevreci’ çıktı

Limak Holding kömür maden sahasını genişletmek için günlerdir doğayı yok ederken, yöre halkı ve desteğe gelenler kıyımın önüne geçmek için mücadele ediyor. Ancak Akbelen Ormanı’ndaki doğa katliamın faillerinden Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in dünyanın en önemli çevre örgütlerinden biri olan Doğal Hayatı Koruma Vakfı Mütevelli Heyeti Türkiye üyesi olduğu ortaya çıktı.

Bir yandan doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak için faaliyet gösteren bir vakıf, öte yandan orman varlığını, yaşam alanlarını tehdit eden bir şirket. Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in bu çelişkili durumu Doğal Hayatı Koruma Vakfı üyeliğini riske soktu.

Halk Tv’de yer alan habere göre, 1975 yılından beri Türkiye’de doğal hayatı koruma mücadelesi veren vakıf konuyla ilgili açıklama yaptı. Ebru Özdemir’in profesyonel faaliyetlerinin vakfın ilkeleri ile uyuşmadığı belirtildi. Vakıf tarafından Özdemir’in mütevelli heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrılma işlemlerinin başlatıldığı duyuruldu.

Vakfın açıklamasında “Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in profesyonel faaliyetlerinin vakfımızın ilkeleri ile uyuşmaması ve vakıf tüzüğümüze aykırı olması sebebiyle mütevelli heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrılma işlemleri devam etmektedir WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) olarak İkizköy-Akbelen Ormanı’nda sürmekte olan maden sahası açma çalışmalarına karşı, sivil toplum paydaşları ve yöre halkının verdiği mücadelenin yanındayız. Maden sahası açma faaliyetlerinin acilen sona erdirilmesi için yetkililerden taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x