Bu Altcoin İçin Alarm: SEC Cadı Avına Çıkabilir!

Kripto para piyasasının yakından takip edilen isimlerinden Ben Armstrong, Twitter üzerinden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) düzenleyicisi tarafından Tron Vakfı’nın kurucusu ve eski CEO’su Justin Sun’a karşı açılan son dava hakkında düşüncelerini aktardı. BitBoy olarak tanınan YouTuber, SEC’in Tron’un TRX’ini altcoin XRP ile aynı şekilde cadı avı yapıp yapmayacağını merak ediyor! İşte detaylar…

Justin Sun ve ekibi için sirenler çalıyor! Peki TRX’e ne olacak?

Bitboy, Justin Sun’ın wash trade yapıp yapmadığı konusuna Twitter üzerinden açıklık getirdi. Daha önce kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Bitboy, TRX alıp almamak konusunda şüpheciydi fakat her zaman “iyi bir performans göstereceğine” inanıyordu. Daha öncesinde portfolyosuna TRX eklemeyen isim, son olaylarla beraber portfolyosuna TRX’i ekleyeceğini duyururken, SEC nedeniyle TRX’in XRP ile aynı kaderi paylaşıp paylaşmayacağını merak ediyor.

Hatırlayacağınız üzere SEC, Aralık 2020’de Ripple Labs’a dava açmasının ardından, çok sayıda önde gelen borsa, kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek popüler kripto para birimini listeden çıkarmaya başladı. Coinbase, Bitstamp ve diğer platformlar bunların arasındaydı.

SEC başkanı Gensler’e göre Justin Sun, Tron Foundation ve BitTorrent aracılığıyla bu kripto para birimleri için ikincil pazarlar oluştururken TRX ve BTT tokenlerinin yasa dışı satışıyla uğraştı ve bunları yatırımcılara dağıttı. Sun’ın bu tür ikincil piyasaları önemli ölçüde etkilemek için wash trading kullandığını iddia ediyor.

Öte yandan Justin Sun ve ekibi SEC’e göre, altcoin TRX ve BTT’yi daha fazla kullanıcıya duyurmak için bir çaba içerisine girdi. Bunlardan birkaçı ise Lindsay Lohan ve diğer ünlülere yapılan ödeme iddiaları olarak karşımıza çıkıyor. İddialara göre Justin Sun ve ekibi birkaç ünlü isme Tron ve BTT’yi tanıtması için ödeme yaptı.

SEC altcoin projelerine ve borsalara karşı faaliyetlerini artırıyor

Bir diğer yandan birkaç aydır kripto para borsalarına ve kripto paralara yönelik açtığı davalarla gündeme gelen SEC, son zamanlarda eylemlerini oldukça artırdı. Düzenleyici kurum, Coinbase’e genellikle alıcıya karşı dava açmadan önce sunulan bir Wells bildirimi gönderdi. Halka açık bir borsa olan Coinbase şimdi bir tane aldı. Bu yıl SEC, Kraken borsasını araştırdı ve SushiSwap DEX’e bir mahkeme celbi gönderdi. Ayrıca Gary Gensler, düzenleyicinin birkaç yıl önce olmadığına dair “kararı” ile çelişerek Ethereum’un bir menkul kıymet olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir