İddia: ‘Karındeşen Jack’in kimliği 135 yıl sonra tespit edildi

İngiltere’de 19’uncu yüzyılda yaşayan ve ‘Karındeşen Jack’ (Jack the Ripper) olarak bilinen seri katilin gerçek kimliğinin 135 yıl sonra tespit edildiği ileri sürüldü.

The Telegraph gazetesinden Dalya Alberge’in haberine göre, o dönemde seri cinayetlerle ilgili başlatılan soruşturmada görev almış bir polis memurunun torununun torunu olan Sarah Bax Horton, ‘Karındeşen Jack’in Hyam Hyams isimli bir erkek olduğunu iddia etti. Buna göre, Bax Horton’un ortaya çıkardığı kanıtlar, kadınların 1888 yılında bıçaklanarak öldürülmeden önce Londra’da birlikte görüldüğü Hyams’a işaret etti.

BAX HORTON, TIBBİ KAYITLARA ULAŞTI

Cinayetlerin işlendiği bölgede yaşayan Hyams, sigara yaparak geçimini sağlıyordu ve bıçak kullanmayı biliyordu. Epilepsi hastası olduğu, alkol problemi yaşadığı ve birkaç kez akıl hastanesine girip çıktığı bilinen Hyams’ın bir kazada yaralanıp çalışamayacak duruma gelince ‘durumunun kötüleştiği’ ifade edildi. Hyams, eşine şiddet uyguluyor, kendisini aldattığını iddia ediyordu. Eşi ve eşinin annesine satırla saldırdıktan sonra ise tutuklanmıştı.

Hyams’ın tıbbi kayıtlarına ulaşan Bax Horton, “Tarihte ilk defa, ayırt edici fiziksel özellikleri kullanılarak Karındeşen Jack’in Hyam Hyams olduğu tespit edilebildi” dedi.

‘FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ GÖRGÜ TANIĞI İFADELERİYLE ÖRTÜŞÜYOR’

Cinayetlerin işlendiği dönemde gördüklerini aktaran görgü tanıkları, ‘Karındeşen Jack’in 30’larında bir erkek olduğunu, farklı bir yürüyüşü ve sert bir kolu olduğunu söylemişti. Hyams’ın tıbbi kayıtlarına başvuran Bax Horton, Hyams’ın sol kolunu bükmesine ya da açmasına engel olan bir sakatlanma yaşadığını, bu sakatlanmanın yürüyüşünü de etkilediğini ortaya koydu. Hyams ayrıca ciddi ve düzenli epilepsi nöbetleri geçiriyordu.

Hyams’ın tıbbi kayıtları, Karındeşen Jack’in cinayet işlediği dönemle Hyams’ın akıl ve beden sağlığının kötüye gittiği döneme denk geldiğini de gösterdi. Bax Horton’a göre, Hyams’ın boyu ve kilosu da görgü tanıklarının ifadeleriyle örtüşüyordu.

ARAŞTIRMA KİTAP OLARAK YAYINLANACAK

Sarah Bax Horton, bu kanıtlara dayanarak Hyams’ın fiziksel sağlığı ile akıl sağlığının kötüye gitmesinin kendisini öldürmeye ittiği sonucuna vardı. Buna göre, cinayetler 1888 yılının sonunda, Hyams polis tarafından yakalanıp Londra’daki Colney Hatch Akıl Hastanesi’ne yerleştirildiğinde sona erdi. Hyams 1913 yılındaki ölümüne kadar akıl hastanesinde kalırken, ‘Karındeşen Jack’ de başka cinayet işlemedi.

Horton, araştırmasını yakında çıkacak “One-Armed Jack: Uncovering the Real Jack the Ripper” (Tek Kollu Jack: Gerçek Karındeşen Jack’i Ortaya Çıkarmak) adlı kitabında sunacak. Karındeşen Jack konusunda uzman araştırmacılardan biri olan Paul Begg de çalışmayı doğrulayarak, “Bu, olası bir şüpheli için iyi araştırılmış, iyi yazılmış, ihtiyaç duyulan ve kitap uzunluğundaki bir araştırma. Karındeşen Jack’in nasıl biri olduğuna dair bir fikriniz varsa eğer, Hyam Hyams’ın o olabileceğini düşünebilirsiniz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x