“Sigorta sektörü bir değil birden fazla depremi ödeyebilecek güçte”

Deprem yaralarının sarılmaya çalışılırken sigorta sektöründen gerek DASK gerekse diğer hasarlar için rahatlatıcı açıklamalar yapıldı.

Bloomberg HT’de ekrana gelen Sigorta Gündemi’nde sektörden destekleyici açıklamalar ve veriler geldi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, deprem bölgesinde konut sigortalarında yüzde 21, kaskoda ise yüzde 17 oranında sigortalılık oranlarının bulunduğunu belirterek, “Bizler sektör olarak sadece deprem değil, tüm afetler için ödeme yapacak güce sahibiz” diye konuştu.

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, “Şu anda DASK’ta 117 milyarlık bir ödeme gücümüz var bu rakamın içinde bir kısmı Reasürans diğer yaklaşık 23 milyar TL’ye yakın kısımda vatandaşlarımızın poliçelerinden toplananda bir fonumuz var. Sadece bir depremi değil birden fazla depremi ödeyebilecek güçteyiz” dedi.

Tarım hasarlarına 11 milyon lira ödeme yapıldı

Tarsim Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, deprem bölgesindeki sigortalılara 11 milyon TL hasar ödemesi yapıldığını aktararak “24 milyon TL daha hasar ödemesi gerçekleştirmeyi öngörüyoruz” ifadlerini kullandı.

Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, sigortanın hayatımızın en önemli unsurlarından olduğuna vurgu yaparak, “İhtiyaç olmadığında varlığını çoğu zaman hissetmiyoruz ama sigorta olmadığında hayatımızın ne kadar zorlaştığını görüyoruz. Dolayısıyla bu tür dönemlerde sigorta kendini hissettiriyor. Yaptığımız iş zor bir iş. Hayatın her alanıyla ilgili bir iş yapıyoruz” diye konuştu.

BES’te fon büyüklüğü 409,8 milyar lira

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 2 Mart 2023 verilerine göre katılımcı sayısının 8 milyon 9 bin olduğu Gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) toplam fon büyüklüğü 409,8 milyar lira oldu. Katılımcı sayısının 6 milyon 784 bin olduğu Otomatik Katılım Sistemi’nde (OKS) ise fon büyüklüğü 35,1 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Böylelikle sistemde toplam katılımcı sayısı OKS dahil 14 milyon 793 bin kişiyi aşarken, toplam fon büyüklüğü de OKS ve Devlet Katkısı dahil 445 milyar TL oldu.

Geçen yıl 449 sigorta birleşme ve satın alma tamamlandı

Clyde&Co’nun Sigorta Büyüme Raporuna göre, geçen yıl dünya çapında 449 sigorta birleşme ve satın alma anlaşması tamamlandı. 2021’de ise 418 adet işlem olmuştu. Bu arada, 449 rakamının 2012’deki 444’ten bu yana en yüksek rakam olduğu vurgulandı. 2009’da dünya çapında tamamlanan sigorta birleşme ve satın alma işlemleri sayısı 573 ile rekor kırmıştı.

S&P Global Ratings’e, siber sigortaya artan ilgiye rağmen, siber tehditleri en aza indirmek için bir araya gelen organizasyonel yapılar, iş yeri kültürü ve daha geniş risk yönetimi ekosistemleri hâlâ eksik.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*