Alarm Çaldı: Bu 2 Kripto Para Ani Bir Çöküş Görebilir!

Lider kripto para Bitcoin, kısa süre içinde 50.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Bunun ardından kripto para piyasasında çoğunlukla yükseliş eğilimi hakim oldu. Bu açgözlülük seviyesi, yatırımcıları kitlesel olarak long pozisyonlar açmaya teşvik ediyor. Kripto uzmanı Vinicius Barbosa’ya göre, bunun da yakında bir ‘long squeeze’e yol açması mümkün.

Şimdi de ‘long squeeze’ alarmı çaldı!

Esasen ‘long squeeze’, ‘short squeeze’in tam tersidir. Long pozisyonlar seri bir şekilde likide edildiğinde gerçekleşir. Yatırımcılar long pozisyon açtığında, aşağı yönde balinalar ve piyasa yapıcılar için hedef haline gelebilecek likidite havuzları oluşur. Fiyat aniden düşerek bu likidite havuzlarına ulaşırsa, boğa traderları likide olur. Böylece, pozisyonlarını satmak zorunda kalırlar. Bu da fiyatı daha da düşürür. Bu nedenle, bilgili yatırımcılar genellikle genel hissiyatın tersine işlem yapmamız gerektiğini savunur. Özellikle, CoinGlass verileri sonraki günler için anlamlı ‘long squeeze’ tehditleri tespit etti.

Bu hafta lider kripto para için ‘long squeeze’ uyarısı geldi!

Özellikle Bitcoin, son zamanlarda 50.000 dolara ulaşması nedeniyle düşük fiyatlarda büyük likidite havuzları biriktirdi. Fiyat düşmeye başlarsa muhtemelen her bir havuz cazip bir hedef haline gelecektir. Bunun da long likiditeleri ve bir ‘long squeeze’i tetiklemesi mümkün. Özellikle, ilk seviye haftalık zaman diliminde 48.000 doların hemen altında yer alıyor. Bu desteği kaybetmesi, böyle bir likidasyon olayı için ateşleyici olacaktır. En büyük likidite havuzları 46.600 dolar ve 44.600 dolarda duruyor. Ayrıca, yaklaşık 700 milyon dolarlık bir ‘margin call’ bekliyor.

BTC 13 Şubat’taki 1 haftalık likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Bununla birlikte, mevcut fiyat direnci olan 50.500 dolarda yukarı doğru hala bir miktar likidite var. Bu da BTC’nin bir ‘long squeeze’ ile 44.000 dolara geri çekilmeden önce bu bölgeye doğru kısa bir koşu daha görebileceği anlamına geliyor.

Solana (SOL) bu hafta 100 doların altına düşebilir!

Solana (SOL), long pozisyonlardaki son artış nedeniyle bir geri çekilme için başka bir aday. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Solana, 2023’ten bu yana piyasanın çoğundan daha iyi performans gösterdi. Böylece, dünya çapındaki kripto yatırımcılarının açgözlülüğünü uyandırdı.

Bununla birlikte, Solana’nın ve diğer altcoin’lerin ısı haritası Bitcoin’inki kadar yüklü değil. Bu nedenle, liderliğini takip etmeden önce BTC’nin bir ‘long squeeze’ içinde çökmesine ihtiyaçları var. SOL’un 107,40 dolar, 103,25 dolar, 100,70 dolar ve 96,40 dolarda likidite havuzları duruyor. Tüm bu fiyatlar, bu hafta bir geri çekilme olması durumunda olası hedefler.

SOL 13 Şubat’ta 1 haftalık likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Bitcoin ve Solana yazı sırasında 49.900 $ ve 113,70 dolardan işlem görüyor. Uygun koşullar altında ‘long squeez’ halinde her iki kripto para birimi de 44.000 ve 96 dolara kadar düşebilir. Yine de kripto dünyası öngörülemez ve oldukça değişkendir. Yani bu senaryonun her an değişmesi mümkün. Olumlu haberler ve gelişmeler bu hafta bu projelerin gücünü koruyarak fiyatları düşürmek yerine yükseltebilir. Yatırımcıların ihtiyatlı bir şekilde işlem yapması gerekiyor. Ayrıca, herhangi bir yönde aşırı pozisyon almaktan uzak durmalarında fayda var.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x