Filistin’li çocuklar yaşadıklarını anlattı: Kıyafetlerimizi çıkarıp üzerimizi arıyorlar

İşgalci İsrail polis ve askerleri, Batı Şeria ve Kudüs’te yaşayan Filistinli çocuklardan kıyafetlerini çıkarmalarını isteyerek arama yapıyor. Çocuklara yönelik ‘gözaltı’ terörü estiren İsrail kolluk güçlerinin uygulamaları insanlıktan uzaklaşıyor. Yeni Şafak’a konuşan küçük Filistinliler, İsrail polisinin insanlık dışı uygulamalarının yanı sıra Gazze’de bombalarla öldürülen akranları için neler hissettiklerini anlattı.

TELEFONLARIMIZI KONTROL EDİYORLAR

Doğu Kudüs’te yaşayan 11 yaşındaki B.S.:

“Okuldan eve dönerken genelde Yahudilerle karşılaşıyoruz. Bize küfürler ve kötü sözler söylüyorlar. Bir keresinde ablamı polisler kontrol etmek istedi. Ablamın telefonunu kontrol ettiklerinde Filistinli cenazelerin fotoğrafı vardı. Bu yüzden İsrailli kadın polisler ablamı tuvalete sokup dövdü. Ablamı bize kefalet karşılığında teslim ettiler.”

14 yaşındaki E.S.

: “İsrail polisi nereye gidersek gidelim kimlik istiyor. Erkek olduğum için özellikle soruyorlar. Bu sorgular 7 Ekim’den sonra daha fazla olmaya başladı. Polisler sorgusuz sualsiz telefonumuzu alıyor ve kontrol ediyor. Sosyal medyamıza ve fotoğraflarımıza bakıyor. Uydurma şeylerle bizi gözaltına almaya çalışıyorlar. Annemi

ve babamı evde

olmadıkları zaman çok merak ediyorum.”

14 yaşındaki Y.Ş.:

“Sabahın erken saatlerinde kalkıp Gazze’deki son durumları takip ediyorum. Orayı çok merak ediyorum. 7 Ekim’de savaş başladığında bizim mahallemizde destek için dışarı çıktık. Bunun üzerine İsrail polisi mahallemize girip hepimizi dövdü. Bu duruma artık alıştık. Yatağa başımı koyduğumda aklıma hep Gazze geliyor.”

AKSA’YA GİTMEMİZE İZİN VERMİYORLAR

10 yaşındaki M.A. ve 7 yaşındaki A.Ş.:

“Gazze’yi çok merak ediyorum. İsrail bizi ve Gazze’yi rahat bıraksın. Ben Mescid-i Aksa’ya girmek istiyorum ve hiçbir şekilde izin vermiyorlar. Gazze’de çocuklara yapılanlar çok üzücü. Orada evleri yıkıyorlar. Bu çocuklar nerede kalacak? Biz onlara evimizi verebiliriz. Beraber yaşayabiliriz onlarla. İsrail onları yeter ki rahat bıraksın.”

12 yaşındaki Z.D.:

İsrail polisi beni bir kere sorgulamak istediğinde kıyafetlerimi çıkarmamı istedi. Bunu yaparken çok utandım. Bana zorla bunu yaptırdılar. Nedenini sorduğumda ise teröristleri desteklediğimi ve aileme zarar vermemelerini istiyorsam bunu yapmak zorunda olduğumu söyledi. Artık onlarla göz göze gelmemek için sürekli yere bakarak yürüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x