Suudi krizine Şimşek çözümü… Reçete: Turizm ve inşaat…

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin Suudi Arabistan’ın iddialı turizm hedeflerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olabileceğini belirtti. Suudi Arabistan’ın Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finalinde Yurtta Sulh Cihanda Sulh pankartı ve Atatürk tişörtlerine izin vermemesi nedeniyle mücadele iptal edilmesinin üzerinden çok geçmedi. Şimşek’in açıklaması Atatürk üzerinden yaşanan krizin ‘iktisadi hamlelerle’ aşılabileceği şeklinde yorumlandı.

Şimşek, Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan’ın turizm alanında büyük hedeflerinin olduğunu ifade eden Şimşek, Türkiye’nin bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde destek sağlayabileceğini dile getirdi. Mevsimlerin örtüşmemesi nedeniyle Türkiye’nin turizm mevsiminin genellikle yaz ve sonbahar olduğunu, bu durumun Suudi Arabistan’la işbirliğini daha cazip kıldığını belirtti.

Türkiye’nin inşaat sektöründe önemli birikime sahip olduğunu vurgulayan Şimşek, Suudi Arabistan’daki tesislerin inşaatı ve işletmesine katkıda bulunabileceklerini, Türk tur operatörlerinin de bölgeye turist götürmeye yardımcı olabileceklerini söyledi. Bu işbirliğinin hem Türkiye’nin hem de Suudi Arabistan’ın çıkarına olduğunu dile getirdi.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin hizmet ihracatını büyütmeyi amaçladıklarını, bu alanda 100 milyar doların üzerinde bir rakama ulaştıklarını ve bu rakamı daha da artırmak istediklerini belirtti. Maliye olarak hizmet ihracatını desteklediklerini ve yüzde 80 matrah indirimi sağladıklarını ifade etti. Bu düzenlemenin Türkiye’den diğer ülkelere hizmet ihracatında bulunan şirketler için vergi yükünü önemli ölçüde azalttığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x